Perfumy damskie buduje się z głową

Jest to oczywiście pewna gra słów, ponieważ perfumy damskie buduje się nie tyle z głową, gdyż głowa i myślenie to nieodzowny element budowania wszystkich perfum, ale w perfumach dla pań tak zwana nuta głowy ma gigantyczne znaczenie. 

Nuty główne w perfumach

Czym konkretnie jest nuta głowy? Jest to jeden z trzech składników perfum, niejednokrotnie zbudowany z mieszanki zapachów, którego zadaniem jest robienie dobrego pierwszego wrażenia. Nuta głowy to zapach, który uderzy nas przez pierwsze kwadranse zaraz po nałożeniu zapachu, ale potem niemal całkowicie zniknie. Po nim perfumy damskie opierać się będą głównie o nutę serca. Jest ona zwykle delikatniejsza, ale utrzymuje się znacznie dłużej. Ostatnia nuta, nuta bazy, jest najsłabsza, ale zarazem najtrwalsza i wyczuwalna jest przez cały czas, kiedy działają perfumy damskie. Więcej informacji na temat perfum znajdziesz tutaj.

Perfumy damskie na cały dzień

Wybierając perfumy damskie, bardzo ważne jest, żeby nie ograniczać się tylko do głowy. Dla wielu pań jest ona najważniejsza, ponieważ jest to ten zapach, który czują na flakonie i którym tworzą wspomniane pierwsze wrażenie. Dla jego uzyskania odświeżają swój zapach dość regularnie, ale trzeba pamiętać, że zawsze po czasie stanie się on słabszy i do głosu zaczną dochodzić nuty serca i nuty bazy.

Dlatego warto jest oceniać perfumy damskie także w perspektywie tych dwóch kwestii. Są one oczywiście trochę trudniejsze do oceny, ponieważ początkowo zapach głowy ukrywa je bardzo skutecznie, ale odrobina doświadczenia z perfumami w zupełności wystarcza, by dojść tutaj do odpowiednich wniosków i dokonać świadomego wyboru. Pierwsze wrażenie to pierwsze wrażenie, ale to właśnie nuty niższych rzędów odpowiadają za to, jak dana osoba jest postrzegana.

Sztuka tworzenia perfum

W praktyce poszczególne nuty są mocno ze sobą skorelowane. Sztuka tworzenia perfum polega na łączeniu ze sobą wszystkich trzech nut w taki sposób, by uzyskany zapach dawał łącznie oczekiwany efekt. Perfumy delikatniejsze, w których głowa jest kwiatowa, zmienią swój zapach bardzo mocno po pierwszej godzinie. Jeśli zapach jest bardziej intensywny i opiera się chociażby na słodkich cytrusach, przejście od nuty głowy do nuty serca nie powinno być aż tak bardzo zauważalne i lepiej się sprawdzi w czasie dłuższego przebywania z innymi osobami.